`Alfons Maria Mucha (ur. 24 lipca 1860 w Iwanczycach, zm. 14 lipca 1939 w Pradze) − czeski grafik i malarz, jeden z czołowych przedstawicieli secesji i fin de siècle'u.
Twórczość Muchy łączy tradycje bizantyjskie i współczesne. Znakiem rozpoznawczym Muchy są grafiki kobiet w stylu belle époque – wyidealizowana postać pięknej kobiety otoczonej naręczem kwiatów i liści, symbolami i arabeskami.
Ojciec Muchy był urzędnikiem sądowym. W 1871 Mucha rozpoczął naukę w
gimnazjum, ale przed jej ukończeniem musiał wrócić do rodzinnej
miejscowości i objąć stanowisko pisarza sądowego. Przygotowywał
amatorskie przedstawienia teatralne, malował dekoracje i plakaty,
projektował zaproszenia. Z tego okresu pochodzi jego pierwsza znana
praca – pastel przedstawiająca Joannę d'Arc na stosie.
W roku 1879 bezskutecznie starał się wstąpić na Akademię Praską. Wyjechał do Wiednia, gdzie zatrudnił się w najbardziej znanej pracowni zajmującej się projektowaniem dekoracji teatralnych - Burghardt-Kautsky-Brioschi.
Spędził trochę czasu w Mikulowie, gdzie na zlecenie hrabiego Karla
Khuen-Belassiho restaurował jego kolekcję oraz malował portrety, pejzaże
i freski. Dzięki mecenatowi brata owego hrabiego będącego pod wrażeniem
jego talentu podjął w latach 1885-1886 studia na Akademii Sztuk
Pięknych w Monachium. Następnie wyjechał do Paryża i wstąpił na Akademię Julien.
Ostatecznie zamieszkał w Paryżu. Był to okres rozkwitu impresjonizmu, początków symbolizmu i dekadentyzmu. Mucha przez pewien czas dzielił pracownię z Gauguinem, póki ten nie wyjechał na Karaiby. W tym okresie Alfons Mucha zaczął już precyzować swoje poglądy na temat własnej sztuki i jej wizji.
W 1892 razem z Georges'em Rochergrosse'em Mucha otrzymał zamówienie na ilustracje do Scènes et èpisodes de l'histoire l'Allemagne Seignobosa.
Zamówienie na plakat teatralny do sztuki Gismonda Victoriena Sardou, w wielkim pośpiechu złożone przez aktorkę Sarę Bernhardt na 1 stycznia 1895 roku, przyniosło nieznanemu dotychczas artyście sukces i sławę jednego z największych twórców secesji. Mucha miał wówczas 35 lat.
Mucha tworzył odtąd projekty graficzne na zamówienie – plakaty
reklamowe, kalendarze, karty dań, okładki i tytuły czasopism. W 1898 w
nowej pracowni ilustrował poczytne i eleganckie czasopisma zaczął
publikować serie swoich grafik, przeznaczonych na pocztówki oraz panneaux décoratifs
– serie obrazów drukowane na jedwabiu, które składały się z kilku
grafik oscylujących wokół jednego tematu przewodniego (np. pory roku,
kwiaty itp.) i przeznaczone były głównie dla kolekcjonerów. Dekorował
pawilon Bośni i Hercegowiny na Wystawę Światową w Paryżu. Wraz z Jamesem Whistlerem założył małą szkołę malarstwa Carmen, gdzie obaj uczyli.
Od roku 1901 był odpowiedzialny za dekoracje, kostiumy i plakaty dla Bernhardt w Theatre de la Renaissance. W roku 1902 opublikował zbiór wzorów swoich ornamentów wraz z propozycjami ich zastosowania w praktyce.
Ożenił się w 1906 z Marią Chytilovou. W 1909 został wybrany do namalowania serii fresków Obecní dum w Pradze, po czym zaczął planować stworzenie dzieł, które mogłyby upamiętniać najważniejsze wydarzenia z historii jego narodu.
Po 1910 roku tworzył cykl Epopeja słowiańska, prezentując panoramiczną historię Słowian. Przedsięwzięcie finansowane było przez milionera z Chicago,
Mucha zakładał, że wykonanie projektu zajmie mu 5-6 lat, praca się
jednak przeciągnęła do osiemnastu lat, podróżował w tym celu do Rosji, Polski, Serbii i Bułgarii.
1 września 1928 podarował swoje dzieła miastu Praga. Cykl obejmował
dwadzieścia płócien o rozmiarze 24 na 30 stóp, ilustrował wydarzenia od prehistorii aż do XIX wieku. Czeska krytyka oceniła jednak cykl jako reakcyjny akademizm, a jego temat jako nacjonalistyczną
interpretację faktów, choć w Stanach Zjednoczonych prace podziwiane
były entuzjastycznie. Płótna były wystawione w miejscowości Moravský Krumlov, obecnie są w Pradze w budynku Galerii Narodowej.
Wrócił do ojczyzny w 1913 roku.
Gdy rozpoczęła się pierwsza wojna światowa, artysta nie przerwał pracy. Zajął się wówczas projektowaniem biżuterii oraz rzeźb. Jego sława dotarła również do USA, gdzie tworzył ilustracje dla amerykańskich czasopism. Założył tam Amerykańską Społeczność Słowiańską.
Resztę swego życia Mucha spędził tworząc dzieła, którym krytyka zarzucała anachronizm. W 1931 namalował witraż dla nowej kaplicy arcybiskupiej w katedrze św. Wita w Pradze. W 1938 rozpoczął pracę nad tryptykiem Wiek rozumu, Wiek mądrości i Wiek miłości, którego nie udało mu się skończyć. Zmarł załamany w kilka tygodni po wkroczeniu wojsk hitlerowskich do Pragi, po przesłuchaniu przez gestapo. Miał 79 lat. Został pochowany na Slavinie na Wyszehradzie w Pradze.
Zaprojektował czechosłowackie godło państwowe oraz pierwsze znaczki i banknoty.
Sensację wywołało w Czechach niedawne odkrycie całego zbioru nieznanych dotąd dzieł Alfonsa Muchy, poświęconych tematyce wolnomularskiej. Dzieła te przez 60 lat przechowywała w ukryciu pewna czeska rodzina, aby uchronić je najpierw przed NSDAP,
a następnie przed władzami komunistycznymi. Uratowany w ten sposób
zbiór obejmuje obrazy, malowidła i szkice regaliów masońskich oraz
symboli przeznaczonych dla czeskich i słowackich lóż. Znalazła się tam
także cenna kolekcja zdjęć wykonanych przez Muchę w latach 20. XX wieku.`
Źródło: Wikipedia Wolna Encyklopedia
Źródło zdjęć: Google Grafika
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz